Özel Tino Oryantasyonu

Oryantasyon süreci toplumca kreşe alışma süreci gibi yorumlanır. Oysaki bu uyumlanma süreci sadece alışmak olarak görülürse çocuklara büyük bir haksızlık edilmiş olur. Bu süreç anneden veya bakım verenden ayrılmayı içeren içinde yas barındıran çocuk için oldukça önemli bir süreçtir. Tino’da oryantasyon çocuğa özgüdür. Her çocuğa ortak bir program uygulanmaz. Çocuk güvende hissedene kadar yapılması gerekenler bizzat kurucularımız Uzman Klinik Psikolog Ayşe Koçhan ve Psikolojik Danışman/Psikodramatist Tuğba Yücel tarafından yürütülür. Bu süreçte yalnız çocuk değil ebeveyninde uyumlanması söz konusudur.

Bu noktada bizlere en çok “Ne kadar sürede alışır?” ya da “Bizi kaç gün burada bekletirsiniz?” gibi sorular gelmektedir. Bize göre bu sorunun net bir cevabı yoktur ve olmamalıdır. Her çocuk, her aile kendi içinde oldukça özeldir ve süreçleri de bir o kadar farklıdır. Uyumlanma çocuktan çocuğa, aileden aileye değişir. Siz gidince susuyor bakış açısı asla TİNO’da söz konusu değlidir. Biz ilke olarak çocuğun uyumlandığını görene kadar ebeveyni göndermeyiz ve ağlayan çocuğu susturmayız. Uyumlandığına ve hazır olduğuna inandığımızda ebeveynin sağlıklı ayrışması üzerinde dururuz. Bu süreçte ebeveyn de çocuk da sıkıca sarmalanır

Süreç sağlıklı yürütüldüğünde, ardından kreş bırakılan yer değil yaşanan yere dönüşür. Ebeveyn ise bırakan değil çocuğuna sağlıklı gelişimi için alan açandır.

*OYUN GRUPLARI (YENİ TİNO OYUN DÜNYASI)
Oyun çocuğun yaşamı deneyimleme halidir. Kreşe yeni başlayacak Tinolar önce oyun gruplarında kendilerini izlerler ve fark ederler. Duygularını tanır ve ihtiyaçlarını kavrarlar. Özregülasyon becerisi geliştirirler. TİNO’da çocuklar sisteme katılmadan önce güvende hissedecek kadar oyunla dolarlar.

ANNE-ÇOCUK ATÖLYELERİ (BAĞLANMA OYUNLARI)
Ebeveyn ve çocuğun ilişkisini güçlendirmek amacıyla, ilişkiye dayalı oyunların oynandığı, en fazla 4 ebeveyn-çocuğun yer aldığı atölyelerdir. Oyunlar sırasında bakımveren ve çocuğun ilişkisi gözlemlenir ve ilişkiye katkı sağlayacak ebeveynlik becerileri konusunda geri bildirimler verilir. Ebeveyn çocuk arasında zorlanan ve yıpranmış ilişkileri onarmak ve kaçırılan fırsatları yeniden yakalanmasına destek verilir.

Atölyeler Tuğba Yücel ve Ayşe Koçhan liderliğinde yürütülmektedir.

Çocukların
Gerçek Bir Şansı Olsun Diye
Çocuk Dili Konuşulan Bir Dünya’ dır
TİNO

Takipte Kalın

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed